Gülümsemek Stresi Azaltır

Gülümsediğimizde vücudumuz ani olarak endorfin, yani mutluluk hormonu salgılıyor. Kendimizi gülmeye zorlasak bile bu hormon salgılanıyor. Bu ani değişiklik de kendimizi daha iyi hissetmemize ve stresin azalmasına yardımcı oluyor.Peki, sağlıklı bir gülümseme için neye ihtiyaç var? Tabii ki sağlıklı dişlere. Sağlıklı dişleriniz için düzenli ağız bakımı kontrollerinizi ve kişisel bakımınızı ihmal etmeyin. Gülmeyi başaran stresten uzaklaşmayı da başarıyor. Gülmeyi başaran kişi stresini kontrol altına almayı ba­şarmada bir adım önde demek. Öyle ki mizah duygusu yerinde ve zamanında kullanıldığında üzüntüler, belalar küçülüyor, şekil değiştiriyor. Yani M vitamini olarak da isimlendirilen mizah psikolojiyi besliyor.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, M vitamini olarak isimlendirdiği “Mizah” ı, doğru yer ve zamanda kullanmayı başaran kişilerin stresini kontrol altında tutmayı da başarabileceğini vurguluyor. En zor ve sıkıntılı anlarda mizahla korkuyu yenmenin ve olayın yönünü değiştirmenin mümkün olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yaşanılan üzüntüler ve korkuların sorunların değil de bakış açımızın birer sonucu olduğuna vurgu yapıyor.

Bizi üzen şeylerin olaylardan çok o olaylara verdiğimiz anlamdır diyen Tarhan, mizah duygusunun yerinde kullanılması halinde üzüntülerin, belâların küçültüleceği, şekil değiştireceğini kaydediyor. Tarhan mizah duygusu veya M vitamininin psikolojimizi besleyen özel­likleri olduğunu belirtiyor.

M VİTAMİNİN FAYDALARI:

–  Mizah olaylara bakış açımızı değiştirir,
– Olaylara verdiğimiz anlamı sorgulamamızı sağlar,
– Mizah zaafları, kırgınlıkları kabul edip fark ettiğimizi gösterir.
–  Mizah özgür olduğumuzu gösterir.
– Özgüvenimizin olduğuna işarettir.
– Mizah   duygusu olan insan, empatik iletişimde başarılı­dır. Başka insanın acısını, kederlerini, mutsuzluğunu anladığını göstermiş olur.
–  Üzüntülü durumda gülünecek bir şey bulmak zekice davranıştır.
– Korkular, takıntılar, üzüntüler ”içerisindeki insan kendi­siyle dalga geçmeyi başarırsa kendini aşmış demektir. –  Karşı tarafı küçümsemeyen bir mizah, dostluk bağlarını güçlendirir.
–  Güler yüz, nükteli sözler, sevdiklerinize verilen çok de­ğerli hediyelerdir,
– Ölçülü  şaka uzaklıkları yakınlaştırır.
– Sevgi dolu bakış, bedensel mesaj, her şeyin içini dışına çıkarır. Rektör Tarhan gülmeyi başaran insanın, stresini kontrol altına almayı da ba­şaracağını ifade ediyor.

Kaynak: https://www.e-psikiyatri.com/ruh-sagliginiz-icin-gulumseyin-48491

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir