En Son Ne Zaman Mektup Yazdınız?

Bugünlerde herkesin elinde akıllı telefon,  tablet, bilgisayar vazgeçilmez olarak kullanılıyor. Evet bize zaman kazandırması, pratikliği ve pek çok konuda tasarruf sağlamamıza yaptığı katkı tartışılmaz. Elektronik posta ile henüz ilkokul çağındaki çocuklarımız tanışmadı ancak MEKTUP ile tanışabilirler. MEKTUP nedir? Nasıl gönderilir?  Aman ne gereği var demeyin! Bakın hala mektup güvenlik önlemi olarak kullanılıyormuş haberiniz var mıydı?

İlk olarak kartpostal ve zarf temin ettik. Mektupların içine yazıları çok önceden hazırlamıştık elbette. Haydi dedik heyecanla postaneye (PTT’ye). Evvelce hazırladığımız kağıtlarla beraber PTT’de hazırlanan “Mevlana Öğütleri” kartpostallarını da zarfa ilave ettik.

20161229_133434

20161229_141332

Evet, yıl olmuş 2016 hâlâ mı mektup demeyin.  Bakın TÜİK Samsun Bölge Müdürü Harun Çiçek dolandırıcı endişesine “mektuplu çözüm” bulduklarını bildirmiş. Nasıl mı?

Dolandırıcı Endişesine Mektuplu Çözüm

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle beraber nitelikli dolandırıcılığın da arttığını söyleyerek, bu durumun alandan veri toplamama çalışmalarını sekteye uğratmaya başladığını söyledi. Bu sorunun çözümü için 2007 yılından bu yana sağlıklı bir şekilde uygulanan ’bilgi mektubu’ uygulamasına çok önem verdiklerini ifade eden Çiçek, “Hane ve işyerlerine mektup gönderiyoruz. Hanelere gönderdiğimiz mektupların içerisine o çalışma ile ilgili bir de tanıtıcı broşür gönderiyoruz. Mektupta çalışmanın neden yapıldığı, ne zaman hanenin ziyaret edileceği, hangi çalışma için ziyaret edileceği gibi bilgi veriliyor. Altına da kurumumuzun iletişim numaraları yer alıyor. Gelen anketörlerin TÜİK’ten gelip gelmediklerinin teyidini yapabilmeleri için. O haneye gidecek olan anketörün hangi tarihler arasında geleceğini de yazıyoruz. Dolayısıyla hane biz daha gitmeden TÜİK görevlilerinin gelip ziyaret edeceğini biliyorlar. Anketörlerimizde gittikleri zaman kendini tanıtıyor, kimliğini gösteriyor” dedi.

20161229_140700

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/tuikten-dolandirici-endisesine/ekonomi/detay/2005139/default.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir